• To event minęło.

Spektakularny pokaz capoeiry w wykonaniu UNICAR Capoeir w Galaxy

15 czerwca - 16:30 - 17:30

W sobotę 15.czerwca od godz. 16.30 do 17.30 zapraszamy do Centrum Galaxy na spektakularny pokaz capoeiry w wykonaniu UNICAR Capoeira. UNICAR Capoeira to grupa o międzynarodowym zasięgu. Wywodzi się z kolebki capoeiry w Brazyli – miasta Salvador da Bahia. Nasi mistrzowie są spadkobiercami mestre Bimba -twórcy capoeira Regional. UNICAR w Polsce jest obecny w ponad 30 miastach, a teraz powstaje w Szczecinie. Grupie przewodzi contra mestre Sam Memoria (Adam Faba) to za jego sprawa capoeira pojawiła się W Polsce w latach 90 XX wieku . W Polsce pomagają mu rodowici Brazylijczycy contra mestre Secao i Dinossauro .

Capoeira to sztuka walki, która została stworzona w XVIII i XIX wieku przez niewolników w Brazylii (największe skupiska: Salwador, Rio de Janeiro), dla których stała się sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, ale także zabawą pozwalającą zapomnieć o codziennej niedoli. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne pozycje (zwłaszcza capoeira angola) zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowoamerykańskich. Nowoczesna, zmodernizowana (modernizację tę zapoczątkował Mestre Bimba oraz grupa Senzala) capoeira zawiera wiele elementów realnej walki i samoobrony, akrobatyczne ewolucje, kopnięcia oraz obalenia. Zawiera wiele kopnięć obrotowych w porównaniu do innych sztuk walki.

Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira oferuje wiele uników i przejść.

Z capoeirą nieodłącznie wiąże się rytuał roda (wym. hoda, z port. krąg, koło). Capoeiristas tworzą zamknięty krąg, którego głównym elementem jest orkiestra – bateria. Gracze parami wchodzą do kręgu, by tam prowadzić symulowaną walkę – jogo, która niejednokrotnie przeradza się w realną agresywną walkę (Jogo duro). Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię – axé.

Podstawowym instrumentem używanym w rodzie jest berimbau (wym. birimbau), którego rytm nadaje zarazem rytm grze prowadzonej przez graczy (gra może być spokojna, płynna i opierająca się na zaskoczeniu przeciwnika zamarkowanymi atakami i unikami lub szybka, dynamiczna i oparta na efektownych ewolucjach). Pozostałe instrumenty wchodzące w skład baterii to: atabaque, pandeiro, agogo, reco-reco,Pau de Chuva (Deszczowy Kij).

Galaxy Centrum
al. Wyzwolenia 18