Miasto Atrakcji - inspiracje dla rodziców nie tylko ze Szczecina
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

400. Rocznica Ostatniego Ślubu Książąt z Dynastii Gryfitów

4 sierpnia 2019 - 11:00 - 21:00

Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: wstęp wolny

400. Rocznica Ostatniego Ślubu Książąt z Dynastii Gryfitów

4.08.2019 (niedziela), godz. 11.00 – 14.30 oraz 18.00 – 21.00, dziedziniec, wstęp wolny

4 sierpnia 1619 roku, na szczecińskim Zamku odbył się ślub księżniczki Anny z rodu Gryfitów (Anny Pomorskiej) z Ernestem księciem Croÿ. Jak się miało później okazać, był to ostatni ślub książęcy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Księżniczka Anna była jedenastym i ostatnim dzieckiem księcia Bogusława XIII i jego żony Klary. Jej mężem został francuski książę i marszałek polowy Ernest de Croÿ, który tytułował się księciem Croy i Aerschot oraz hrabią Fontenoy i Bayon. Rok po ślubie para doczekała się syna, któremu nadano imiona Ernest Bogusław. Dla małżeństwa Anny i Ernesta los jednak nie okazał się łaskawy. W Europie trwała wojna trzydziestoletnia. Po niespełna półtora roku wspólnego życia książę Ernest, będący wojskowym, zmarł podczas wyprawy wojennej w okolicach Oppenheim.

Księżna Anna nigdy później nie wyszła za mąż i nie miała więcej dzieci. Jej brat, ostatni książę szczeciński Bogusław XIV przekazał jej pałacyk w Smołdzinie, gdzie wychowywała swego jedynego syna. Później Anna otrzymała także posiadłości w Słupsku i Ludwigsburgu. Jej syn został kamieńskim biskupem luterańskim. Po śmierci Bogusława XIV w 1637 Anna została dziedziczką rodu Gryfitów.  Zmarła w Słupsku 7 lipca 1660. Jej epitafium znajduje się w kościele św. Jacka w Słupsku.

Program wydarzeń

Przez cały dzień pomiędzy wydarzeniami muzyka ślubna i weselna z epoki.

Część pierwsza (11.00 – 14.30)

11.00 – 12.00     Warsztaty dla dzieci „Ozdoby dla książęcych weselników”

i 12.00 – 13.00   Warsztaty dla dzieci „Ozdoby dla książęcych weselników”

Prowadzenie: Marta Wróblewska

Uczestnicy będą wykonywać i ozdabiać m.in. dekoracyjne okolicznościowe kotyliony i herby rodu Gryfitów.

12.00-14.30       Program artystyczno-edukacyjny dla dzieci wraz z animacjami teatralnymi (Teatr Łapacze Snów).

M. in. Para Książęca, w asyście giermków, błazna i dworzan. Herold odczyta obwieszczenie, dotyczące zaślubin Anny Pomorskiej i Ernesta de Croÿ wraz z zaproszeniem gości (publiczności) na weselną uroczystość. Inscenizacje scen z życia dworskiego. Nauka dworskich manier oraz tańców dworskich. Animacje i zabawy z udziałem m. in. żonglerów, szczudlarzy, pamiątkowe fotografie, warsztaty plastyczne.

Koncert Zespołu Muzyki Dawnej INTEGRI

Usłyszeć będzie można utwory renesansowe w wykonaniu pasjonatek muzyki dawnej, kształcących się pod kierunkiem Adama Deneki. Zagrają m.in. na takich instrumentach, jak flety proste, harfy, gitarolutnia czy bębny.

Część druga (18.00 – 21.00)

18.00-19.30       Ślubny Wieczór Książęcy

Wyjątkowy Zamkowy Wieczór Książęcy z udziałem badaczki dynastii Gryfitów Joanny Kościelnej. Spotkanie poprowadzą Andrzej Wątorski i Wojciech Kral (w kostiumach z epoki). W programie m. in. wykład Joanny Kościelnej, który przybliży okoliczności zaślubin Anny Pomorskiej i Ernesta de Croÿ, w tym możliwy do ustalenia na podstawie współczesnej wiedzy oraz źródeł historycznych przebieg uroczystości weselnej. Pokaz tańców historycznych w wykonaniu Zespołu Tańca Dworskiego Corona Florum. Prezentacja strojów konkursowych i ogłoszenie wyników konkursu.

20.00-21.00       Spektakl baletowy „Śpiąca królewna”

Spektakl baletowy w wykonaniu tancerzy z Zespołu Tańca Dworskiego Corona Florum.

Dodatkowe atrakcje:

Konkurs na najpiękniejszy strój historyczny.

Szyjcie kostiumy, nagrody czekają! Zamek Książąt Pomorskich organizuje konkurs na najpiękniejszy strój historyczny z epoki. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 4 sierpnia 2019 r. podczas wydarzenia historyczno-artystycznego „Ostatni Ślub Książęcy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie”. Do wygrania cenne nagrody, w tym kolacja w Park Hotel  (dwójka dorosłych i dwoje dzieci).  Partnerem kolacji jest Park Hotel

(informacja ze strony wydarzenia)

Zapisz się na newsletter bloga!
Bądź zawsze na bieżąco i uzyskaj dostęp do ekstra treści!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera oraz informacji o nowościach i usługach Miasta Atrakcji. Szczegóły przetwarzania danych znajdziesz tutaj.
Please follow and like us:

Szczegóły

Data:
4 sierpnia 2019
Godzina:
11:00 - 21:00
Witryna internetowa:
http://zamek.szczecin.pl/kalendarz.php?id=7830

Miejsce wydarzenia

Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34
Szczecin, 70-540
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://zamek.szczecin.pl