Cisza i muzyka. Dźwiękowy Plac Zabaw

18 października - 11:00 - 16:00

„Cisza i muzyka. Dźwiękowy Plac Zabaw”
– dźwiękowa przestrzeń towarzysząca wystawie „Raj na ziemi”
18.10-30.12.2020 r., TWORZĘ SIĘ
W ramach kolejnej przestrzeni twórczej nadal zajmujemy się ekologią, a dokładnie ekologią muzyki. Jej twórcą był kanadyjski kompozytor oraz ekolog akustyczny Raymond Murray Schafer. Dźwięk to jeden z ważniejszych elementów kultury: brzmienia przemysłowe, odgłosy natury i muzyka. Dźwięki są wszędzie, towarzyszą nam każdego dnia. Są obecne rano, w ciągu dnia, wieczorem i w nocy. W słoneczny i deszczowy dzień, w szkole, w pracy i w domu. Stanowią nasze otoczenie, część świata, w którym mieszkamy. Słuchając, można dowiedzieć się czegoś więcej o miejscu. Źródłem dźwięku są urządzenia, maszyny, człowiek oraz natura. Dawniej dźwięki pochodziły głównie z natury. W miarę rozwoju cywilizacji i przemysłu przodują dźwięki wytworzone przez człowieka. Trudno dzisiaj znaleźć miejsce, w którym zaznamy absolutnej ciszy.
Ekologia muzyki zmusza nas do głębszej refleksji na temat otoczenia i przebywania w ciągłym hałasie. W licznych publikacjach na temat pejzażu dźwiękowego, Schafer zwracał uwagę na zanieczyszczenie akustyczne otoczenia i postulował tzw. „czyszczenie uszu”. Miało ono pomóc w odzyskaniu wrażliwości dźwiękowej utraconej w wyniku narastającego hałasu otoczenia.
Aby przybliżyć zwiedzającym pojęcie ekologii muzyki, zapraszamy na spacer dźwiękowy korytarzami galerii. Spacer przygotował i zaprojektował Marcin Dymiter. Dźwięki które usłyszycie zapraszają do słuchania. Odwiedzicie różne miejsca: miasto, świat owadów, zwierząt i roślin. Będziecie przemierzać ciche i głośne światy, szukać ciszy i najcichszych dźwięków. Natkniecie się też na dźwięki futurystycznych zwierząt, których głosy uległy przeobrażeniu pod wpływem zmian na świecie.
Spacer pośród dźwięków wzmacnia słuchanie i ma na celu ukazanie bogactwa dźwiękowego świata. Warto wsłuchać się w te dźwięki, zapomnieć o telefonie, otaczającym nas hałasie i pozwolić sobie na taki spacer w ramach wystawy „Raj na ziemi”.
Oprócz przestrzeni dźwiękowej wykreowanej w galerii, w listopadzie zapraszamy na warsztaty oraz koncert-słuchowisko „No to gramy”.
Współpraca: Marcin Dymiter, Maciej Olewniczak, Kasia Mierzejewska, Joanna Bronisławska, Marianna Oklejak
Kuratorka TWORZĘ SIĘ:
Paulina Ratajczak
—————————————
Kiedy i jak odwiedzić TWORZĘ SIĘ?
• w niedziele, godz. 11:00-16:00 (z wyjątkiem 01.11.2020)
Wstęp bezpłatny, preferowane zapisy mailowe: tworzesie@gmail.com. Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa i wprowadzone ograniczenia zwiedzanie odbywa się w mniejszych grupach, o pełnych godzinach. Zgłaszając chęć udziału w niedzielnym zwiedzaniu, prosimy o podanie w mailu godziny wizyty. Wysłanie maila jest gwarancją rezerwacji miejsca na wejście do galerii. Zwiedzanie odbywa się w maseczkach ochronnych.
• od poniedziałku do piątku wstęp dla grup zorganizowanych (koszt: 10 zł/dziecko, zapisy: tworzesie@gmail.com)

Przepraszam Tworzę się
Plac Żołnierza Polskiego 2