„Cisza i muzyka” w „Raju na Ziemi” – ONLINE

10 grudnia 2020 - 22 grudnia 2020

Od połowy listopada galeria TWORZĘ SIĘ zaprasza na wirtualne spacery. Można odwiedzić aktualną wystawę RAJ NA ZIEMI oraz towarzyszącą jej dźwiękową przestrzeń CISZA I MUZYKA. Prezentacji online towarzyszą konkursy, zadania twórcze publikowane na profilu FB oraz spotkania z grupami szkolnymi online. Zapraszamy do odwiedzania galerii online:
Opis wystawy „RAJ NA ZIEMI”:
„Nie ma innego raju, ziemia jest naszym rajem” powiedział Mirosław Hermaszewski patrząc na ziemię z orbity.
W kontekście problemów z jakimi boryka się nasza planeta, potraktowanie jej jako wspólnego dobra, jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Naukowcy twierdzą, że choć zdrowie planety, pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek, wciąż nie jest za późno, by powstrzymać ten proces. Jeśli chcemy zatrzymać nasz raj, musimy zacząć działać jak najszybciej, w skali globalnej ale przede wszystkim lokalnie. Wspólnie z zaproszonymi artystami, stworzyliśmy przestrzeń, w której poprzez sztukę mówimy o najważniejszych problemach środowiskowych. Przy pomocy specjalnie zaaranżowanej przestrzeni oraz ścieżce wrażeń, chcemy prowokować do refleksji i zadawać pytania, które pozwolą uruchomić wyobraźnię ekologiczną.
– Odwiedź wykreowany przez nas świat. Przespaceruj się ścieżką nr 1 i ścieżką nr 2. Zdobądź wiedzę i zdecyduj, jaki świat wybierasz.
Współpraca: Piotr LUMP Pauk , Katarzyna Mierzejewska, Aleksandra Rus, Edyta Waszak, Karolina Gołębiowska, Marek Mierzejewski, Joanna Olejniczak , Oskar Ejsmont
Kuratorka: Paulina Ratajczak
Opis wystawy „CISZA I MUZYKA. DŹWIĘKOWY PLAC ZABAW”
W ramach dźwiękowej przestrzeni zajmujemy się ekologią muzyki. Jej twórcą był kanadyjski kompozytor oraz ekolog akustyczny Raymond Murray Schafer. Dźwięk to jeden z ważniejszych elementów kultury. Dźwięki są wszędzie, towarzyszą nam każdego dnia. Są obecne rano, w ciągu dnia, wieczorem i w nocy. W słoneczny i deszczowy dzień, w szkole, w pracy i w domu. Stanowią nasze otoczenie, część świata, w którym mieszkamy. Słuchając, można dowiedzieć się czegoś więcej o miejscu. Źródłem dźwięku są urządzenia, maszyny, człowiek oraz natura. Dawniej dźwięki pochodziły głównie z natury. W miarę rozwoju cywilizacji i przemysłu przodują dźwięki wytworzone przez człowieka. Trudno dzisiaj znaleźć miejsce, w którym zaznamy absolutnej ciszy. Ekologia muzyki zmusza nas do głębszej refleksji na temat otoczenia i przebywania w ciągłym hałasie.
Aby przybliżyć zwiedzającym pojęcie ekologii muzyki, zapraszamy na spacer dźwiękowy korytarzami galerii. Spacer przygotował i zaprojektował, muzyk i kompozytor, Marcin Dymiter. Dźwięki, które usłyszycie zapraszają do słuchania.
(informacja z estrony wydarzenia)

Start:
10 grudnia 2020