Miasto Atrakcji - inspiracje dla rodziców nie tylko ze Szczecina
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Czyta się! Marcin Szczygielski

27 października 2018 - 17:00 - 19:00

Z Ogromną przyjemnością przedstawiamy Państwu bezpłatną ofertę warsztatów i spotkań autorskich w lokalnej księgarni FiKa, który otrzymał finansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt Czyta się!
Celem działania jest szeroko rozumiana promocja czytelnictwa, którą poprowadzimy dwutorowo – poprzez warsztaty z grupami szkolnymi oraz spotkania autorskie z pisarzami. Grupa docelowa to: 10-15 lat, czyli wiek, kiedy młodzi ludzie mają mnóstwo rozrywek, więc czytanie tym osobom kojarzy się tylko z przykrym obowiązkiem zaliczania lektur szkolnych. Bywa, ze uważają je za „obciach”. Chcemy zmienić taki sposób myślenia, udowodnić, że książka może być wskazówką w życiu, a spędzanie przy niej wolnego czasu również fajną, interesującą i modną pasją. Ważne jest, by pokazać młodym czytelnikom obecność na rynku znakomitych książek polskich autorów, tytułów wartościowych, niekoniecznie napisanych przez zagranicznych autorów, modnych czy nadmiernie lansowanych. Naszym celem jest także zachęcenie dzieci do aktywnego spotkania z autorami ich książek, by wyrobić w nich nawyk uczestnictwa w spotkaniach autorskich. Do projektu zaprosiliśmy więc współczesnych, popularnych pisarzy, a także znane osobistości: sportowców, artystów, dziennikarzy.

Przedsięwzięcie w postaci warsztatów tematycznych i spotkań z pisarzami zaplanowane jest na okres październik – grudzień.

Warsztaty mają na celu przybliżenie twórczości pisarzy i tematyki kluczowej dla zrozumienia ich twórczości.
Spotkanie z pisarzem zaś jest wisienką na literackim torcie – przygotowany na warsztatach uczeń będzie mógł aktywnie brać w nim udział.

Tygodnie, w jakich odbywają się warsztaty (konkretne dni i godziny do indywidulanego ustalenia)

08.-12.10.2018:
„Damy, dziewuchy, dziewczyny” Anna Dziewit-Meller
Zajęcia przeznaczone dla klas V-VII.
Podczas zajęć prowadząca skorzysta z fragmentów książki, by porozmawiać z dziećmi na temat tego, czym jest biografia i biogram. Uczniowie poznają sylwetki mniej znanych kobiecych postaci historycznych, zastanowią się, co decyduje o tym, czy ktoś jest sławny. Sami stworzą nietypowy biogram wybranej kobiecej postaci historycznej.

22 – 26.10.2018:
„Weronika i Zombie” Marcin Szczygielski
Zajęcia przeznaczone dla klas VI – VII
Fragmenty książek posłużą nauczycielce, by porozmawiać z dziećmi o sile przyjaźni. Wspólnie zastanowimy się, jakie są jej cechy, czy przyjaźń może być jednostronna, po czym poznać, że to już koniec przyjaźni. Tematyka powieści pozwoli nam także poddać refleksji różnicę wieku w takiej relacji – na ile jest ważna. Dzieci postarają się przybliżyć nam swoich przyjaciół poprzez ustne opisy. Stworzymy książki przyjaźni.

05-09.11.2018:
„Hej, Jędrek. Kłopoty z dziewczynami” Rafał Skarżycki
Zajęcia przeznaczone dla klas III – V
Podczas zajęć wykorzystamy fragmenty książki, by porozmawiać, czym jest komiks i wskazać jego elementy. Porozmawiamy także o miłości – czy można się zakochać wieku dziesięciu lat. Dzieci zastanowią się nad sposobami okazywania miłości. Następnie stworzą własny komiks dotyczący tematu zakochania.

05-09.11.2018:
„Jeż Jerzy” Rafał Skarżycki, Tomasz Lew Leśniak
Zajęcia przeznaczone dla klas VI – VIII
Podczas zajęć wykorzystamy fragmenty książki, by porozmawiać, czym jest komiks i wskazać jego elementy. Porozmawiamy o scenariuszu komiksu – czy jego autor musi być także ilustratorem. Zastanowimy się nad tematyką komiksów wydawanych w Polsce i za granicą. Uczniowie podzielą się własnymi przemyśleniami dotyczącymi powieści graficznych – czy są one synonimem komiksu? Następnie dzieci stworzą własny komiks na wskazany temat.

26-30.11.2018:
„Tru” Barbara Kosmowska
Zajęcia przeznaczone dla klas III -IV
Nauczycielka skorzysta z fragmentów książki, by porozmawiać o najważniejszych wartościach, którymi powinniśmy się kierować. Nazwiemy te wartości, poszukamy do nich synonimów, opiszemy je. Dzieci stworzą swoją mapę wartości, by omówić ją wspólnie. Zastanowimy się również, czy wartości są zawsze tylko pozytywne.

26-30.11.2018:
Barbara Kosmowska
„Pozłacana rybka” Barbara Kosmowska
Zajęcia przeznaczone dla klas VII-VIII.
Uczniowie, korzystając z wybranych fragmentów książki, zastanowią się, jak rozmawiać o chorobie w rodzinie. Poruszą kwestię uczuć i zastanowią się, jak je okazywać. Wspólnie poddamy refleksji podział na dobre i złe emocje – czy jest on zasadny. Spróbujemy także znaleźć metody na radzenie sobie ze złością czy zdenerwowaniem. Uczniowie napiszą także list do samych siebie, posługując się nazwami poznanych emocji.

Spotkania z autorami w księgarni FiKa
Anna Dziewit-Meller: 13.10.2018 (sobota) godzina 11:00
Marcin Szczygielski 27.102018 (sobota) godzina 17:00
Barbara Kosmowska: 1.12.2018 (sobota) godzina 17:00
Rafał Skarżycki 10.11. 2018 (sobota) godzina 17:00

kontakt: Małgorzata Narożna // 668 029 542 // fika.szczecin@gmail.com

(informacja ze strony wydarzenia)

Zapisz się na newsletter bloga!
Bądź zawsze na bieżąco i uzyskaj dostęp do ekstra treści!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera oraz informacji o nowościach i usługach Miasta Atrakcji. Szczegóły przetwarzania danych znajdziesz tutaj.
Please follow and like us:

Szczegóły

Data:
27 października 2018
Czas:
17:00 - 19:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/475167736317739/

Miejsce

Kluboksięgarnia Fika
aleja Jana Pawła II 8
Szczecin,
+ Google Map