Czyta się online. Fika filozofuje

5 grudnia 2020 - 19:00 - 19:30

Transmitujemy na żywo na kanale YT: https://www.youtube.com/…/UC7X74075U0JFYCer…/featured…
Filmy zostają do ponownego oglądania.
Ramówka tematyczna:
19. Nowa nadzieja – 3.12 (czwartek)
Poruszymy temat poszukiwania nadziei, wychodzenia poza schematy i przyzwyczajenia, które pozwolą nam pełniej i głębiej czerpać z doświadczeń życiowych.
Zastanowimy się, czy nowa nadzieja naprawdę jest nowa, czy też może pojawia się przed nami ta sama nadzieją, z którą już kiedyś mieliśmy do czynienia, tyle, że zmieniona przez doświadczenia i przemyślenia i przez nas samych.
20. Siła spokoju – 5.12 (sobota)
Dzisiejsze czasy charakteryzuje ciągły pęd, bieg i pośpiech. Staramy się zarówno wypełnić nasze obowiązki (które wydają się nieustannie namnażać), pragniemy też rozwijać swoje zainteresowania, talenty i pragnienia. Wciąż czegoś poszukujemy, ciągle do czegoś dążymy. W tym wszystkim zapominamy, że sukces i powodzenie naszych działań zależą od jednej, pozornie prostej – ale za to bardzo ważnej umiejętności: zachowania spokoju w obliczu chaosu i natłoku wydarzeń.
Czy współczesny człowiek potrafi odnaleźć w sobie umiejętność zachowania spokoju?
21. Obowiązek i sumienność – 08.12 (wtorek)
Samo słowo „obowiązek” automatycznie kojarzy się nam z czymś uciążliwym, męczącym, być może trudnym i wymagającym wysiłku. Czy sumienne spełnianie wszystkich obowiązków musi być drogą przez mękę? A gdyby tak… być szczęśliwym pełniąc swoje obowiązki?
Być może będziemy w stanie zmienić nasze nastawienie do obowiązków i nawet wykonywać je z uśmiechem na twarzy i radością w sercu, jeśli tylko dostrzeżemy, że tak naprawdę wszystko zależy od naszego stanu ducha i nastawienia?
22. Emocje – 10.12 (czwartek)
Dlaczego w przeszłości uważano emocje za coś, co należy odłożyć na bok, aby zachować czysty, racjonalny umysł? Dlaczego domenę emocji przypisywano kobietom a rozumu mężczyznom? Tym razem porozmawiamy o emocjach, ich bogatym i skomplikowanym świecie, który nie tylko nas fascynuje ale i wprowadzają sporo zamieszania do naszego życia.
23. Książki – 12.12 (sobota)
Dlaczego warto czytać i kupować dobre książki? Opowiemy o roli, jaką dobra literatura odgrywa w naszym rozwoju osobistym. O tym, że literatura może nieść pocieszenie i pomoc. Punktem wyjścia będzie Tomi Ungerer i jego rozważania o dobrych książkach.
24. Wdzięczność – 15.12 (wtorek)
Wdzięczność za każdą dobrze przeżytą chwilę ma pozytywny wpływ na nasz dobrostan. Jak nauczyć się odczuwać wdzięczność i umiejętność tę pielęgnować?
25. Radość z małych rzeczy – 17.12 (czwartek)
Zbliżający się okres świąteczny wiąże się z konsumpcyjnym szaleństwem. Marzymy o prezentach oraz pragniemy zrobić bliskim przyjemność i obdarować ich podarkami. Czy jednak materialna otoczka świąt nie przysłania nam ich głębszego znaczenia?
Podczas ostatniego spotkania zastanowimy się nad zasadnością niektórych naszych pragnień, postaramy się też dowiedzieć, jak czerpać radość z (pozornie) małych rzeczy.

5 grudnia 2020