Dziady. Ogniobranie

26 października - 17:45 - 21:00

Tradycją już powoli się staje, że w październiku zapraszamy Was na Dziady. Święto, którego korzenie sięgają tysięcy lat i jest nierozerwalnie związane z świętami Wszystkich Świętych i Świętem Zmarłych. To czas wspomnień naszych bliskich już nieobecnych, czas refleksji a także słowiański czas zaskarbywania sobie przychylności naszych przodków. Sami niejednokrotnie mówimy, że nasi bliscy patrzą na nas z góry, opiekując się nami. Dlaczego zapalamy znicze na grobach naszych przodków, nie podajemy ręki przez próg, unikamy rozsypywania soli? A czy w domach na pewno mieszkamy zupełnie sami? Czy przypadkiem Aitwarp nie przynosi Wam tego, czego akurat potrzebujecie? A może próbowaliście wyhodować Chowańca pod pachą, lub nie możecie spać z powodu psotnego Stukacza?

Zapraszamy serdecznie do naszego Centrum, w którym odbędzie się początek wydarzenia, w które wprowadzi nas Legendziarz Mirosław Wacewicz, następnie na warsztaty związane ze wspomnieniami naszych bliskich.
Następnie udamy się na Ogniobranie, gdzie na drodze wytyczonej przez płomienie świec możecie spotkać istoty, które mogą Wam towarzyszyć w życiu, jednak osobiście się w nim nie ujawniając. Droga Ogniobrania zaprowadzi Was do Groty skąpanej w ogniu, gdzie nastąpi kulminacja naszego Wydarzenia.
W międzyczasie w Grocie podpatrzyć będzie można słowiańskie przygotowania do Dziadów, dzięki Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gimlea”, a w blasku ogniska poszukamy podobno ukrytej urny z prochami Rodziny Toepferów.

Wydarzenie jest bezpłatne, preferowany wiek od 10 roku życia.

PROGRAM:
17:45 – DZIADY. POCZĄTEK (SCEE Szmaragdowe – Zdroje)
17:50 – 18:40 – warsztaty Nasi Przodkowie, gdzie będziemy tworzyć wspaniałą pamiątkę o naszych bliskich nieobecnych, wykorzystując ich fotografie (SCEE Szmaragdowe – Zdroje) OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
18:00 – 19:30 – Ogniobranie (Park Leśny Zdroje) OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
19:30 – 21:00 – DZIADY. KULMINACJA. (Grota)
18:00 – 21:00 ognisko na Grocie (prowiant własny), gorące napoje

ZAPISY:
pod nr tel. 517 850 270 lub osobiście w biurze SCEE

Szczecińskie Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe – Zdroje”
ul. Kopalniana 12
Szczecin, 70-761