• To event minęło.

Europejska Noc Naukowców w Szczecinie 2019

27 września - 28 września

27 i 28 września odbędzie się siódma edycja Europejskiej Noc Naukowców, która organizowana jest przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Głównymi punktami programu będą pokazy, warsztaty i wykłady przygotowane przez naukowców z ZUT-u i edukatorów z największych centrów nauki z całej Polski, a także spotkanie z Olą i Piotrem Stanisławskimi – znanymi dziennikarzami z popularnonaukowego bloga „Crazy Nauka”.

Podczas zbliżającej się Nocy Naukowców, czeka nas szereg inspirujących atrakcji dla całej rodziny, przybliżających temat świata nauki, z którym mamy do czynienia każdego dnia. Tradycyjnie ZUT przygotował program dla szkół podstawowych i szkół średnich. Zapisy na zajęcia, warsztaty i pokazy zostały uruchomione 12 września br. (czwartek). Szczegółowy harmonogram i program atrakcji znajduje się na stronie nocnaukowcow.eu.

Na dziedzińcu ZUT-u (al. Piastów 17, wejście od ulicy Kordeckiego) stanie naukowe miasteczko, w którym odbędą się pokazy przygotowane przez pracowników i studentów ZUT-u, oraz edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu i Centrum Leonardo da Vinci w Chęcinach (okolice Kielc). Punktualnie o godz. 17:00 rozpoczną się pokazy, doświadczenia i wspólna zabawa. Na scenie oprócz prezentacji wszystkich wystawców, pojawi się Maria Skłodowska – Curie, z którą zwiedzający będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

O godz.20:00 odbędzie się pierwszy szczeciński stand – up naukowy. Podczas pojedynku zmierzą się ze sobą naukowcy ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki w Warszawie – dr Monika Koperska, oraz dr Mariusz Gogól.

W budynku Centrum Dydaktyczno – Badawczego Nanotechnologii ZUT w Szczecinie, w godz. 14:00 -21:30 będą dostępne dwa stanowiska przygotowane przez młodzież ze Stowarzyszenia „Pogoń Plastik”. W punkcie adopcji roślin mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję zostawić rośliny, którymi nie są w stanie dłużej się opiekować, albo – przeciwnie – przygarnąć nowe. Każda pozostawiona roślina dostanie imię. Zamiast anonimowej, „niechcianej rośliny” zainteresowani będą mogli adoptować Franka, Staszka czy Gustawa. Kolejną atrakcją przygotowaną przez organizatorów, będzie punkt wymiany foliówek na materiałowe torby, które są bardziej przyjazne środowisku. Głównym punktem programu będzie spotkanie ze słynnymi blogerami z popularnonaukowego bloga – „Crazy Nauka”. Ola i Piotr Stanisławscy podczas swoich prelekcji poruszą temat fake newsów w nauce i podpowiedzą w kilku prostych krokach jak ograniczyć – bez ogromnych wyrzeczeń i poświęceń swój ślad węglowy.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie nocnaukowcow.eu. Impreza odbędzie się 27 września (piątek), w godzinach 17:00 – 22:00, oraz 28 września (sobota), w godzinach 12:00 – 18:00 na dziedzińcu ZUT-u oraz w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nanotechnologii ZUT w Szczecinie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Start:
Koniec: