Europejski Eco Piknik

18 lipca - 11:00 - 15:30

Spędzacie lato w mieście z dziećmi? Jeśli tak, to mamy coś dla was. Tworzenie w drewnie dla małych majsterkowiczów, wodne eksperymenty, ekologiczne rozwiązania w samodzielnie zaprojektowanych domach to niektóre z atrakcji podczas Europejskiego Eco Pikniku. Warsztaty odbywają się stacjonarnie z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych.
11:00 – 13.00 Majsterkowanie z Lovelasy
Lovelasy zapraszają do mini warsztatu w którym odkryjecie na nowo nieco zapomnianą sztukę majsterkowania. W duecie doskonałym: rodzic z dzieckiem, będziecie mieli okazję za pomocą młotków, gwoździ, pił, wierteł, kołków i papieru ściernego wykonać drewniane rękodzieło. Karmnik, wieża, wieszak, obraz, samochodzik – proszę bardzo, jedyne co Was ogranicza to własna wyobraźnia. Poczujecie moc współpracy i świetnej zabawy, a swoje dzieło zabierzecie ze sobą na pamiątkę tej aktywności.
Dla dzieci od 5 roku życia. Obowiązują zapisy, ze względu na charakter warsztatów obowiązkowy jest udział rodzica lub dorosłego opiekuna razem z dzieckiem.
Warsztaty poprowadzi Marta Król: Edukator i animator przyrody, autorka przedszkolnego projektu edukacji leśnej „Czas na las”.
12:00 – 15:00 Pokazy Szalonego Profesora
„Pokaz Szalonego Profesora” to interaktywna lekcja fizyki, której tematem jest temperatura i ekologia. Podczas pokazu odbywają się widowiskowe doświadczenia ze skrajnymi substancjami – ciekłym azotem (prawie -200°C ) i metanem (około 2 000°C ). Szalony Profesor zamrozi produkty spożywcze, zrobi filtr węglowy, wysadzi przedmioty w powietrze, pozwoli dotknąć jednej z najzimniejszych substancji świata i… „podpali” widzów metanem (spokojnie, wszystko będzie bezpieczne!). Dla dzieci w wieku 5-10 lat.
13:30 – 15:30 Eko Architektura miniatura
Jak wyobrażasz sobie dom przyszłości? Jak zadbać w nim o ekologię? Podczas warsztatów dzieci będą miały szansę wcielić się w rolę projektantów i zrealizować najśmielsze pomysły na placu budowy swojego własnego miniaturowego domu przyszłości. Materiałem budowlanym będzie papier, a przy nadawaniu kształtu pomysłom pomogą nożyczki i nieskrępowana wyobraźnia. Podczas pracy prowadzący będą zachęcali do rozmowy o tym jakie ekologia ma znaczenie w codziennym życiu, a finałem warsztatów będzie wspólne ułożenie osiedla z powstałych konstrukcji. Dla dzieci w wieku 5-10 lat. Obowiązują zapisy.
Warsztaty poprowadzą animatorzy ze Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego „Oswajanie sztuki”: Basia Tereszko – animatorka kultury i Grześ Piaseczny – absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie.
12:00 – 15:00 Ekologiczne i europejskie animacje dla dzieci
Na wszystkich odwiedzających czekać będzie także kącik zabaw dla dzieci oraz europejskie publikacje. Czas podczas Pikniku umili nasz dziecięcy przyjaciel, maskotka Unii Europejskiej – Syriusz.
Ekologiczne i europejskie animacje dla dzieci będą prowadzone przez konsultantki Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin oraz wolontariuszy

ESC – Europejski Korpus Solidarności – Dawniej EVS

, którzy przebywają w Szczecinie w

Stowarzyszenie POLITES

/.

Wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Zainteresowanych udziałem w warsztatach „Majsterkowanie z Lovelasy” i/lub „Eko Architektura miniatura” prosimy o przesłanie maila wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym (do pobrania na stronie: https://bit.ly/2zWCi3H) na adres europedirect-szczecin@wzp.pl. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Z uwagi na restrykcje związane z występowaniem koronawirusa, na terenie ogrodu Szczecińskiego Inkubatora Kultury będzie mogło przebywać maksymalnie 50 osób. Przestrzeń dostosowana będzie do aktualnych warunków epidemiologicznych. Na bieżąco monitorujemy sytuację związaną z obostrzeniami dotyczącymi organizacji wydarzeń. O jakichkolwiek zmianach informować będziemy na naszej stronie internetowej oraz na profilu Facebook.

18 lipca

INKU Szczeciński Inkubator Kultury