FiKa filozofuje. Bohaterstwo/online

1 sierpnia - 11:00

1 sierpnia g. 11:00 zapraszamy na wspólne filozofowanie.
Temat: Bohaterstwo
Temat ten nieprzypadkowo podejmujemy tego właśnie dnia.
Zastanowimy się nad różnymi formami bohaterstwa, nad tym, czy bohaterowie odczuwają strach i czy zawsze noszą peleryny.
Dyskusję rozpoczniemy opowieścią „Herakles i hydra lernejska” (Bajki filozoficzne. Świat mitologii – wyd. Muchomor).
Potworna hydra, z którą walczył grecki bohater, uosabia zło – szerzące się i umacniające tym bardziej, im zaciekle z nim walczymy, które jak zaraza postępuje i namnaża się w niekontrolowany sposób. Chcąc pokonać zło, bohater musi stawić mu czoła, lecz nie wystarczy mu do walki siła i umiejętność stosowania przemocy – bo przemoc i zbrodnia zwalczana tą samą bronią jedynie eskaluje i nie przestaje się rozprzestrzeniać. Herakles – a także każdy inny bohater – musi uzbroić się w wiedzę, użyć swego intelektu i mądrości. Musi oprócz wroga pokonać własny strach, pozbyć się obojętności i poczuć, że to co robi, ma sens.
koncepcja i prowadzenie: Katarzyna Ciarcińska – filozofka mama Ewy i Wojtka // Małgorzata Narożna – księgarka, animatorka czytelnictwa, mama Martyny
* w związku z pandemią będziemy mówić online!

1 sierpnia