FiKa filozofuje. O odpowiedzialności wobec świata

18 lipca - 11:00

18 lipca g. 11:00 zapraszamy na wspólne filozofowanie.
Temat: 18 lipca
O odpowiedzialności wobec świata.
Żyjemy w świecie złożonym z wielu światów pomniejszych – rozmaitych ekosystemów będących domem dla miliardów gatunków istnień. Z niektórymi mamy bezpośrednio do czynienia, inne dopiero przyjdzie nam odkryć – np. mieszkańców oceanicznych głębi, czy podziemnych jaskiń.
Choć światy te zdają się być oddzielone od siebie (najczęściej murem naszej niewiedzy), to działają jak elementy jednego organizmu – naszej planety.
Równowaga w jakiej wszystkie te mikro i makro światy pozostają, jest wypadkową powiązanych ze sobą sił. Zmieniając choćby najmniejszy z elementów tej kunsztownej układanki ryzykujemy niespodziewane zmiany na własnym podwórku, których skutki mogą wiele kosztować zarówno nas samych jak i przyszłe pokolenia.
W rozważaniach nad sensem ekologii pomogą nam bajki filozoficzne z tomu „Jak żyć na Ziemi?” (wyd. Muchomor): „Starzec, który sadził drzewa”, „Raj ptaków” oraz „Żołądź i dynia”.
Mottem zaś do rozważań będzie myśl F. Bacona: „Nie można bowiem przyrody zwyciężyć, inaczej niż przez to, że się jej słucha.”
* w związku z pandemią będziemy mówić online!

18 lipca

Kluboksięgarnia Fika