Miasto Atrakcji - inspiracje dla rodziców nie tylko ze Szczecina
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Fika kulturalna. Marta Guśniowska

30 maja 2019 - 16:30 - 18:00

Teatralny Ty-Dzień Dziecka to tydzień kultury dla najmłodszych.
FiKa po raz trzeci włącza się w działanie.

„Karmelek” to pełna humoru i ciepła opowieść o poszukiwaniu czegoś ważnego w sobie oraz o sile przyjaźni, która sprawia, ze dzięki niej każdy z nas może poczuć się wyjątkowy.

Zapraszamy na spotkanie z dramatopisarka Marta Guśniowska, która napisała ponad setkę scenariuszy teatralnych. Trzy historie znalazły oprawę książkową. „Nasza” ukochana gęś, jeszcze bardziej zabawny wilk, i pies – Karmelek.

Marta Guśniowska swoim uroczym i mądrym tekstem udowadnia, że rymowane bajki wcale nie odeszły do lamusa, tylko niewielu jest autorów, którzy są w stanie się z tym gatunkiem zmierzyć. Jestem przekonana, że z kundelkiem Karmelkiem zaprzyjaźnią się zarówno dzieci, jak i ich rodzice!
Anna Onichimowska

Karmelek, uroczy szczeniaczek, który mieszka w wiejskiej zagrodzie, poszukuje w sobie… talentu. Czegoś, czym mógłby się podzielić. Czegoś, na czym inni mogliby skorzystać. W tym celu spaceruje po podwórku, gdzie odkrywa, że krowa, owca, kogut i kura obdarzone są porządnymi, przydatnymi umiejętnościami, a on sam – no właśnie? Jaki talent może mieć szczeniak? Guśniowska wydobywa z małego nieporadnego pieska to, co w nim najpiękniejsze – dobre serce i zaufanie, którym obdarza człowieka, co czyni z niego wspaniałego przyjaciela – a to, jak się zdaje, talent przewyższający dawanie mleka, wełnę na sweter czy umiejętność budzenia o świcie całej wsi. Droga Karmelka do zrozumienia, co naprawdę się liczy, jest drogą niełatwą i pełną rozczarowań – maluch musi spróbować wielu rzeczy i wiele z nich musi mu się nie udać, żeby mógł odkryć, do czego naprawdę jest stworzony. Ale dla czytelnika to okazja do zrozumienia, co jest ważne i czy naprawdę
wszyscy powinniśmy być tacy sami? Co więcej – mamy to do czynienia z pouczającą historią społecznego odrzutka, który nie potrafi odnaleźć się w grupie i jest przez nią wykluczany – tym bardziej z „Karmelkiem” powinni zapoznać się zarówno wszyscy rodzice, jak i dzieci – Marta Guśniowska w niebanalny i subtelny sposób podsuwa refleksje na temat zawierania dziecięcych przyjaźni i ratowania towarzyskich sytuacji beznadziejnych.
W „Karmelku” czytelnicy pokochają lekkość i frajdę, jaką daje ta lektura, ale też niemal niezauważalne, gdzieniegdzie tylko wychylające się pouczające puenty. Marta Guśniowska znalazła
odpowiednią formę by te małe, szczenięce rozterki opowiedzieć – formę lekkiego wiersza, niewymuszoną i odwołującą się do szkolnych rymów. Prawdopodobnie najodpowiedniejszą, aby
trafić do najmłodszych czytelników. Co więcej, doskonale uzupełniły ją ilustracje Roberta Romanowicza – hiperkorolowe, bardzo ekspresyjne, stanowiące właściwie równorzędną część tej
historii.

„Tego pieska wprost nie da się nie lubić – to jedna z najbardziej szczerych i otwartych postaci zrodzonych piórem Marty Guśniowskiej. „Karmelka” nie może zabraknąć w domowej biblioteczce – jest jak plasterek na rany i smutki, dlatego będzie świetną lekturą na dobranoc – ukoi wszystkie nerwy.”
Karolina Obszyńska

„PREMIERA!” na deskach Teatru Lalek Pleciuga „Karmelek”
1 czerwca 2019 o godzinie 16:00, w reżyserii Anny Rozmianiec z muzyką Roberta Łuczaka.
Występują:
Maja Bartlewska
Rafał Hajdukiewicz
Mirosław Kucharski
Katarzyna Majewska
Edyta Niewińska – Van der Moeren
Przemysław Żyvhowski

wstęp wolny, dla rodzin, dzieci 3+

(informacja ze strony wydarzenia)

Zapisz się na newsletter bloga!
Bądź zawsze na bieżąco i uzyskaj dostęp do ekstra treści!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera oraz informacji o nowościach i usługach Miasta Atrakcji. Szczegóły przetwarzania danych znajdziesz tutaj.

Szczegóły

Data:
30 maja 2019
Czas:
16:30 - 18:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/654554475002342/

Miejsce

Kluboksięgarnia Fika
aleja Jana Pawła II 8
Szczecin,
+ Google Map