Miasto Atrakcji - inspiracje dla rodziców nie tylko ze Szczecina
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Galeria pięknych portretów – warsztaty* zakończone wystawą

27 lipca 2019 - 13:00 - 16:30

*Warsztaty w oparciu o książkę „Alfabet sztuki dziecka”.
27.07.2019 godz. 13:00 -14:30, wiek uczestników 6-9 lat/ TWORZĘ SIĘ
27.07.2019 godz. 15:00-16:30, wiek uczestników 10-14 lat/TWORZĘ SIĘ

Zgodnie ze słownikami wiedzy o sztuce portret to obraz, zdjęcie lub inne dzieło będące przedstawieniem osoby i odwzorowujące jej wygląd zewnętrzny, a czasem także cechy osobowości.

Punktem wyjścia warsztatów będzie pokaz najważniejszych portretów w historii sztuki. Zobaczymy między innymi dzieła: Jean-Auguste-Dominique Ingres’a czy Albrechta Dürera. Przyjrzymy się wizerunkom ludzi, ich twarzom i strojom.

Uczestnicy będą pracowali nad autoportretem. Będą portretowali siebie wzajemnie. Możliwości manualne uczestników będą nieistotne. Techniki proste: ołówek i flamastry. Chodzi o skonfrontowanie JA z NIM i stworzenie relacji w grupie. Cechy zewnętrzne, często widoczne w rysunkach dzieci, stanowią znakomity materiał dotyczący budowania relacji w grupie i konfrontowania siebie z innymi. Cykle portretowe całych postaci, autoportretów, twarzy en face i profili rówieśników, będą stanowiły znakomity wstęp do zabawy razem i spojrzenia na siebie
przez pryzmat intuicyjnych linii . Efekt warsztatów będzie istotnym materiałem wykorzystanym do stworzenia galerii wizerunków w naszym muzeum. Stworzymy galerię portretów typową dla muzeum sztuki dawnej. Całe działanie oparte jest na autorskiej książce Ewy Kokot „Alfabet Sztuki Dziecka” oraz plakatach artystycznych.

Prowadzenie: Ewa Kokot

Ewa Kokot – edukatorka sztuki, animatorka. Z wykształcenia pedagog i historyk sztuki. Od 1989 r. realizuje autorskie projekty DZIECKO-SZTUKA-KONTAKT. Zrealizowała około 1600 warsztatów twórczych i akcji w przestrzeni miejskiej. Pomysłodawczyni 3 międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez
sztukę. Autorka akcji: UTOPIA, PUSTKA, CIAŁO, LABORATORIUM MIASTA, POEZJA ULICY i DZIECI KOCHAJĄ SZTUKĘ. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i w Europie.

Jest kuratorem projektu Future Artist i Galerii Ściana Sztuki Dziecka w Katowicach. Od 2012 kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej. Stypendystka MKiDN. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury w 2016 r. W sferze jej zainteresowań jest wspólny obszar dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej.

ZAPISY
Wstęp wolny, zapisy: tworzesie@gmail.com.
Ilość miejsc jest ograniczona.

 

Zapisz się na newsletter bloga!
Bądź zawsze na bieżąco i uzyskaj dostęp do ekstra treści!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera oraz informacji o nowościach i usługach Miasta Atrakcji. Szczegóły przetwarzania danych znajdziesz tutaj.

Szczegóły

Data:
27 lipca 2019
Czas:
13:00 - 16:30
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/347205982615930/

Miejsce

Przepraszam Tworzę się
Plac Żołnierza Polskiego 2
Szczecin,
+ Google Map