• To event minęło.

Gdzie się bawić? Spotkanie o placach zabaw

30 listopada - 11:00 - 14:00

Dzieci to najmłodsi mieszkańcy miasta. Są pełnoprawnymi użytkownikami przestrzeni i odbiorcami miejskich usług, często to właśnie oni angażują dorosłych opiekunów do uczestnictwa w publicznych przestrzeniach. To najlepsi eksperci od zabawy. Dzieci mają prawo współdecydować o mieście, w którym spędzają pierwsze lata swojego życia.

Od kilku miesięcy badamy szczecińskie place zabaw wraz z najmłodszymi (o np. tu: https://www.facebook.com/pg/SrodekSzczecin/photos/?tab=album&album_id=504437906800066). Teraz chcemy spotkać się z dorosłymi – ekspertami, pedagogami, rodzicami i opiekunami – i poznać ich perspektywę. Celem jest poznanie możliwości i ograniczeń dotyczących placów i nieplaców zabaw, przygodowych placów zabaw, naturalnych ogrodów, czy też przestrzeni miejskich przyjaznych dziecku, także z punktu widzenia starszych. Liczymy na to, że zebrane opinie, oczekiwania, pomysły i podpowiedzi pomogą nam wypracować realny plan działania. Bo naszym marzeniem jest stworzenie warunków i możliwości do swobodnej, twórczej zabawy w przestrzeni miejskiej, która wspiera rozwój dzieci i sprzyja integracji społecznej.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 30 listopada, o godzinie 11:00 w dawnym zakładzie fryzjerskim przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43 (róg ul. bł. Królowej Jadwigi i ul. Boh. Getta Warszawskiego). Udział jest bezpłatny, zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem bardzo serdecznie!

Podczas spotkania poruszymy zagadnienia:
🧒 Potrzeby i problemy. Wnioski z działań animacyjnych na terenie śródmiejskich placów zabaw.
🧒 Przegląd europejskich i polskich trendów w dziedzinie placów zabaw. Przygodowe, naturalne, sensoryczne, leśne place zabaw, ogrody zabaw. Sposoby funkcjonowania i finansowania.
🧒 Znaczenie partycypacji publicznej dzieci. Zabawa i miejskie przestrzenie dziecięce jako strategia urbanistyczna.
🧒 Plac zabaw to nie zbiór standardowych urządzeń. Czym dla mieszkańców może być plac zabaw.

Zachęcamy do tego, by przybyć ze swoimi pociechami. Dla dzieci powyżej 5. roku życia przygotowaliśmy zajęcia warsztatowe w ramach naszego cyklu miastoteka – tuż za rogiem, w Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki przy ul. bł. Królowej Jadwigi 44b. Dzieci poniżej 5. roku życia są mile widziane na spotkaniu! W obu przypadkach bardzo prosimy o wcześniejszą informację o zamiarze przyjścia z młodszym uczestnikiem na adres: ania@oswajaniesztuki.pl – pozwoli to nam lepiej się przygotować.

Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki
ul. bł. Kr. Jadwigi 44b