• To event minęło.

Rodzinne warsztaty zdobienia jaj metodą batikową

14 kwietnia - 12:15 - 13:15

10zł

Zapraszamy dzieci i rodziców w niedzielę, 14 kwietnia 2019 roku, o godzinie 11.00 i 12.15 do Muzeum Narodowego Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych na wielkanocne, rodzinne warsztaty zdobienia jaj metodą batikową. Od kilku lat w okresie gorączkowych, przedświątecznych przygotowań do Wielkanocy proponujemy małym i dużym mieszkańcom Szczecina chwilę odprężenia przy tworzeniu niezwykłych pisanek. W niedzielę specjalnie dla Państwa przygotujemy stanowiska pracy, a także wszelkie niezbędne materiały potrzebne do wykonania świątecznych jaj. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł wykonać dwie pisanki, dlatego prosimy o przyniesienie pojemników, które ułatwią Państwu zabranie wykonanych pisanek do domu.

Najczęściej do określania zdobionych jaj wielkanocnych służy nazwa – pisanka. Powstaje ona dzięki wykorzystaniu jednej z najstarszych i najpopularniejszych w Polsce technik zdobienia – techniki batikowej zwanej też pisaną. Wzór nanoszony (pisany) jest na jajo gorącym woskiem przy użyciu narzędzia zwanego pisakiem (maleńki lejek wykonany z blaszki  i osadzony na patyku), szpilki, patyczka, słomki lub gwoździa. Barwnik (dawniej naturalny na przykład: wywar z łupin cebuli, liści, traw, kory drzew, owoców itp., dziś syntetyczny barwnik spożywczy) osadza się na skorupce w miejscach, które nie zostały zawoskowane. Po usunięciu wosku płaszczyzny pod nim zachowują pierwotny kolor. Czynność tę można powtarzać wielokrotnie, wzbogacając wzór o nowe ornamenty, każdorazowo zanurzając jajko w kolejnych farbach, zaczynając oczywiście od najjaśniejszej. Najstarsze wzory wykonywane woskiem to znaki solarne (rozety, rozety wirujące, wizerunki słońca z promieniami), symbole światła i błyskawic. Z czasem pojawiły się motywy geometryczne (kreski, szlaczki, kropki i ich kombinacje), a także roślinne (gałązki, listki, kwiatki) i wreszcie zoomorficzne (baranki, ptaszki).

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort pracy wprowadzamy zapisy oraz podział uczestników na dwie grupy warsztatowe:

I grupa: 14 kwietnia 2019 (niedziela), godz. 11.00 – 12.00 – brak miejsc

II grupa: 14 kwietnia 2019 (niedziela), godz. 12.15 – 13.15

Wstęp: 10 zł od osoby

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy

Dorota Obalek-Bylak, tel. 797 400 438

d.obalek@muzeum.szczecin.pl