• To event minęło.

Świetlica Śródmiejska | Warsztaty dla dzieci o mieście

22 maja - 17:00 - 20:00

08.05.2019 (środa, godz. 17.00-20.00)
Domki dla insektów
Gdzie mieszkają dzikie pszczoły? W trakcie zajęć dowiemy się, jakie owady są pożyteczne dla człowieka i poznamy ich zwyczaje. Spróbujemy też zastanowić się, jak działania człowieka wpływają na ich zdrowie. Razem zbudujemy domki dla owadów, które później dzieci rozwieszą w ogrodach lub parkach w okolicy swoich domów lub szkół.

22.05.2019 (środa, godz. 17.00-20.00)
Fotografia analogowa techniką cyjanotypii
W części teoretycznej zajęć porozmawiamy o Szczecinie – jego i naszej historii. Zastanowimy się, dlaczego miasto tak wygląda, skąd się wzięły stare budynki i kto mieszkał w nich przed nami. W albumie ze starymi fotografiami Szczecina poszukamy miejsc, które znamy i będziemy oceniać czy bardzo się zmieniły… Porozmawiamy również o tym, jak robiło się zdjęcia przed epoką smartfonów i fotografii cyfrowej. W części praktycznej każdy z uczestników zrobi fotografie w trakcie krótkiego spaceru i zrobi jej odbitkę za pomocą materiały światłoczułego.
.
Garść informacji:

💡 Dla kogo przeznaczone są warsztaty?
Zapraszamy dzieci w wieku 6-14 (obecność rodziców mile widziana!).

📇 Czy trzeba wziąć udział we wszystkich warsztatach, czy można skorzystać tylko z niektórych?
Każde spotkanie stanowić będzie odrębną całość, więc chętni będą mogli dołączać do grupy w trakcie roku, wybierając interesujące ich spotkania.

⏰ Ile trwają warsztaty?
Zajęcia trwać będą 3 godziny.

💸 Czy udział coś kosztuje?
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapewniamy też materiały. Warto tylko ubrać się roboczo – niektóre warsztaty mogą brudzić! 🙂

📧 Jak należy się zgłosić?
Wystarczy napisać maila na adres: zuza@oswajaniesztuki.pl, w którym należy napisać, kto chciałby wziąć udział (imię, nazwisko, wiek itp.) oraz podać nr kontaktowy. Decyduje kolejność zgłoszeń.
.
Ten cykl o mieście przeznaczamy dla najmłodszych mieszkańców! W Świetlicy Śródmiejskiej nauczymy się, jak obserwować miasto, a także jak je współtworzyć. W ramach odbywających się dwa razy w miesiącu spotkań warsztatowych będziemy krążyć wokół tematu miasta, jednocześnie ucząc się technik plastycznych, zdobywając kompetencje i wiedzę potrzebne do postawienia się w roli dziennikarza i aktywisty, czy też projektując różne działania w przestrzeni miejskiej. Ogólnie chodzi o to, by poczuć się pełnoprawnym, małym mieszkańcem Szczecina 💪

Planowane na cały 2019 rok spotkania odbywać się będą w Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i stanowić punkt wyjścia do dalszych działań młodych obywateli, zainspirowanych aktywnościami i zastrzykiem informacji. Może wciągną do dalszej własnej aktywności na arenie miasta rodziców? Naszym marzeniem jest, żeby z grupy świetlicowej wyrośli młodzi animatorzy kultury miejskiej, a może po prostu aktywni, świadomi szczecinianie ♥

Kolejne daty i tematy warsztatów wkrótce! Spotykamy się zawsze w Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki przy ul. bł. Królowej Jadwigi 44b (wejście od ul. bł. Królowej Jadwigi 45 lub al. Wojska Polskiego 34).

Warsztaty prowadzą:
Ada Krawczak – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku projektowanie graficzne, na co dzień działa we własnym studio Lines&Dots projektując na potrzeby szczecińskich instytucji kultury min: Filharmonii, Inkubatora Kultury czy Akademii Sztuki. Specjalizuje się w projektowaniu identyfikacji wizualnych i wydawnictw. W 2015 roku współpracowała z INKU Szczecińskim Inkubatorem Kultury tworząc warsztaty artystyczno-edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Była kuratorką zbiorowej wystawy młodych projektantek i artystek pn. Dziewczyny. Od 2016 współtworzy projekt Dobre Praktyki, który ma za zadanie zwrócić uwagę mieszkańców i przedsiębiorców Szczecina na reklamową przestrzeń miasta i pomóc ją uporządkować. Od 2017 działa w stowarzyszeniu OSWAJANIE SZTUKI jako grafik i animator. W wolnym czasie kolekcjonuje litery. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu reklama NIEwdzięczna.

Zuzanna Waligórska – projektantka graficzna, absolwentka psychologii oraz grafiki projektowej. Pracowała jako graficzka w agencjach projektowych w Niemczech i Austrii, a także jako freelancer. Dwukrotnie uczestniczyła w organizowanych przez Galerię BWA Wrocław warsztatach dotyczących ilustracji i składu publikacji „Kopublikacja”, których efektem było wydanie ilustrowanego wydawnictwa „Opowiadanie”. Współpracowała z Akademią Sztuki w Szczecinie tworząc identyfikację wydarzeń muzycznych. W wolnym czasie pracuje nad krojem pisma przeznaczonym dla dzieci uczących się czytać oraz osób z trudnościami w czytaniu. Działa w Stowarzyszeniu OSWAJANIE SZTUKI, współtworząc wydarzenia kulturalne. W projekcie pełnić będzie funkcję animatora.

Pytania? Napisz do Ady (ada@oswajaniesztuki.pl) lub Zuzy (zuza@oswajaniesztuki.pl). Do zobaczenia w Świetlicy Śródmiejskiej!

Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki
ul. bł. Kr. Jadwigi 44b