Miasto Atrakcji - inspiracje dla rodziców nie tylko ze Szczecina
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wolność kocham i rozumiem – koncert i atrakcje dla dzieci

2 czerwca 2019 - 15:00 - 20:15

Na wydarzenia z okazji 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce zapraszają Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek oraz Dom Kultury „13 Muz”.

„Wolność kocham i rozumiem” – koncert legend polskiego rocka

Łasztownia (pod Dźwigozaurami) – wstęp wolny

Wystąpią: Kobranocka, Chłopcy z Placu Broni, Tomek Lipiński, Sztywny Pal Azji

Plan koncertu:

17:00 – Kobranocka
17:50 – Chłopcy z Placu Broni
18:40 – Tomek Lipiński
19:30 – Sztywny Pal Azji

Kilka słów o wykonawcach:

Kobranocka

Początki grupy sięgają roku 1984, kiedy spotkali się Kobra (Andrzej Kraiński) i Andrzej Marek Michorzewski. Pierwszy koncert zespołu odbył się rok później w Riwierze, w czasie festiwalu „Poza Kontrolą”. Następnie Kobranocka towarzyszyła Die Toten Hosen w czasie trasy po Polsce.
W 1986 zespół zarejestrował 10 nagrań, z których dwa zdobyły dużą popularność na falach Rozgłośni Harcerskiej. W tym samym roku grupa wystąpiła po raz pierwszy w Jarocinie. W roku 1987 ukazała się pierwsza płyta Kobranocki „Sztuka Jest Skarpetką Kulawego”, a dwa lata później kolejna „Kwiaty Na Żywopłocie”, zawierająca słynny cover Stonesów – „Współczucie dla diabła” oraz „Kocham Cię jak Irlandię”. W roku 1990 zespół wydał płytę „Ku Nieboskłonom”, w 1994 – „Niech popłyną łzy”, w 1999 – „Gold” i w 2005 – „Sterowany jest ten świat”. Pojawiły także składanki – „Gold”, „Koncert” i „The Best Of…”, w 2010 wyszła ostatnia najnowsza płyta „Spox”.
Zespół w swoim ponad 25 letnim czynnym istnieniu supportował takie gwiazdy jak Guns N’ Roses czy Scorpions. Ponadto wielokrotnie koncertował poza granicami naszego kraju między innymi w: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji, Irlandii, Niemczech.
W Polsce zespół zapraszany wielokrotnie na największe imprezy medialne jak choćby Woodstock, Sopot, Opole, Jarocin.
Podczas nagrywania płyt bardzo często zapraszane do współpracy były liczne Polskie Gwiazdy takie jak: Kayah, Edyta Bartosiewicz, Kasia Nosowska, Martyna Jakubowicz czy Ewelina Flinta.
Największymi Hitami zespołu są: Kocham Cię Jak Irlandię, I nikomu nie wolno się z tego śmiać, Hipisówka, List z pola Boju.

Chłopcy z Placu Broni

Polski zespół rockowy założony w marcu 1987 w Krakowie przez Bogdana Łyszkiewicza, Wojciecha Namaczyńskiego, Waldemara Raźnego, Jacka Królika i Jarosława Sokoła. Od początku istnienia zespołu jego liderem był Bogdan Łyszkiewicz. 23 czerwca 2000 r. zginął w wypadku samochodowym, co spowodowało, że działalność zespołu została zawieszona.
Wznowili działalność w 15 rocznicę śmierci Bogdana. Powrócili z inicjatywy dobrego serca i pozytywnych wibracji jakie niosą utwory nieżyjącego lidera grupy. Chcąc jak najdłużej zatrzymać w pamięci te wspaniałe piosenki o miłości, pokoju, wolności i przyjaźni postanowili wraz z grupą przyjaciół reaktywować zespół wykonując jego największe przeboje: O Ela, Kocham Cię, Aeroplan, Jezioro Szczęścia, Kocham Wolność i wiele innych piosenek.

Tomek Lipiński

Polski muzyk rockowy, wokalista, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta, lider i współzałożyciel zespołów Brygada Kryzys, Tilt i Fotoness. Autor muzyki filmowej.
Latem 1978 roku zagrał swój pierwszy koncert.
Udzielał się w zespole Izrael, nagrał solowy album (Nie pytaj mnie z 1994). W latach 1991-1993 pisał felietony dla czasopisma „Tylko Rock”. Był dyrektorem marketingowym BMG Poland (1993), redaktorem naczelnym „Aktivista” (2000). Wystąpił w kilku drugoplanowych rolach aktorskich, jest autorem muzyki do kilku filmów dokumentalnych i piosenek filmowych (m.in. do filmów Psy 2, Słodko gorzki, za którą dostał w 1996 nagrodę na XXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i do filmu Reich – wszystkie w reżyserii Władysława Pasikowskiego).
Od 2014 roku występuje jako Tomek Lipiński z zespołem w składzie:
Tomek Lipiński – gitara, śpiew
Karol Ludew – perkusja
Piotr Leniewicz – bas
Maciej Dłużniewski – gitara

Sztywny Pal Azji

Zespół, który graniem na trójmiejskich deptakach przetarł sobie drogę na największe kontrkulturowe polskie festiwale i przeszedł do historii polskiego rocka. Spontaniczny pomysł grupy przyjaciół, by grać razem, przerodził się w zespół w 1986 roku.
Na większe sukcesy nie trzeba było czekać długo. Twórczość grupy, m.in. jej największy hit: „Wieża radości, wieża samotności” oraz „Nasze Reggae”, jeszcze tego samego roku zostały docenione przez publiczność Festiwalu w Jarocinie. Sztywny Pal Azji wracał zresztą na ten słynny festiwal regularnie przez trzy kolejne lata. Debiutancka płyta Europa i Azja (1987) wzbudziła duże zainteresowanie wśród młodych odbiorców, a utwory ją promujące szybko zagościły na wysokich pozycjach słynnej Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. „Wieża radości, wieża samotności” znalazła się na samym szczycie stawki, a w 2014 roku została uznana, przez słuchaczy, za najważniejszy polski utwór wszech czasów (7. Polski Top Wszech Czasów).
W 2017 roku premierę miała najnowsza płyta zespołu – „Szara”, która została bardzo pozytywnie przyjęta przez fanów jak i dziennikarzy.
Ich przeboje ciągle porywają publiczność, oprócz hitu „Wieża radości, wieża samotności”, są to m.in.: „Spotkanie z…”, „Nieprzemakalni”, „Kurort”, „Łoże w kolorze czerwonym.
Sztywny Pal Azji to od czterech lat ponownie pierwszy i najlepszy skład: Jarek Kisiński, Zbyszek Ciaputa, Paweł Nazimek i Leszek Nowak, wzmocniony „świeżą krwią”: Wojtkiem Wołyniakiem i Krystianem Różyckim.

Strefa Małej Wolnej Twórczości

Wyspa Grodzka – wstęp wolny

Działania dla dzieci stanowić będą uzupełnienie dla koncertu pt. „Wolność kocham i rozumiem” i spowodują, iż całe wydarzenie stanie się atrakcyjną ofertą także dla osób, które tego dnia będą sprawować opiekę nad dziećmi. Rozszerzenie oferty koncertu o animacje dla dzieci nada całemu wydarzeniu rodzinny charakter, co doskonale wpisuje się w klimat spędzania niedzielnego (02 czerwca 2019 r.) rodzinnego popołudnia w przestrzeni miasta i obchodów dnia dziecka, także jako uzupełnienie tego święta.

Program:

15:00 – 19:00 – „Gry Morskie” (240 minut) – grupa wiekowa od 3 lat
15:00 – „Taneczne Patchworki” – warsztaty teatralno-muzyczne (45 minut) – grupa wiekowa od 3 lat
16:30 – „Bajkowe eksperymenty naukowe” – interaktywny spektakl (45 minut) – grupa wiekowa od 4 lat
17:30 – „Hop ku przygodzie” – spektakl sztuki cyrkowej dla dzieci (45 minut) – grupa wiekowa od 3 lat
18:30 – „Bio-eko-logiczne warsztaty” (45 minut) – grupa wiekowa od 3 lat

Szczegóły:

1. „Gry Morskie” – statki, wiązanie liny, wiązanie węzła, nauka alfabetu morsa – to tylko niektóre z zaplanowanych atrakcji w ramach działań animacyjnych pt. „Gry Morskie”. Przestrzeń przynależna do przystani jachtowej zostanie zaadoptowana do prowadzenia morskich animacji dla dzieci na świeżym powietrzu. Dominować będą interaktywne tablice, a nad bezpieczeństwem i dobrą zabawą czuwać będą profesjonalne wilki morskie. Animacje polegać będą przede wszystkim na pobudzaniu dziecięcej wyobraźni i motywacji do kreatywnego udziału w zabawie i zaangażowania co oczywiście tylko pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka. W trakcie zabaw dla dzieci wykorzystane będą elementy warsztatu cyrkowego oraz aktorskiego.

2. „Taneczne Patchworki” – teatralno-taneczne warsztaty dla dzieci od 3 lat i ich opiekunów, które będą okazją do spotkania się małych dziewczynek i chłopców – odważnych i nieśmiałych, urodzonych mówców i upartych milczków, małych odkrywców. Dzieci będą obcować z muzyką, tańcem, rytmiką, a partnersko towarzyszyć im będą ich opiekunowie. Będzie wesoło, energicznie, optymistycznie, a przede wszystkim rozwijająco i rodzinnie.

3. „Bajkowe eksperymenty naukowe” – interaktywny spektakl dla dzieci o naukowo-magicznym charakterze. Razem z Panem Kleksem (bohaterem czasów, w których dokonywały się największe ustrojowe przemiany) w jego tajnym laboratorium dzieci przeprowadzoną eksperymenty, poznają wynalazki i techniczne nowinki, którymi Pan Kleks się otacza, bo jak wiadomo Pan Kleks przepada za niekonwencjonalnymi sposobami ulepszania, ale niekoniecznie upraszczania codzienności. Pan Kleks zabierze dzieci i ich opiekunów na technologiczne zaplecze swojej Akademii, gdzie wraz z szalonym Docentem i jego zwariowanym Asystentem będą mrozić, podpalać i teleportować. Będzie wesoło, naukowo i magicznie.

4. Performance sztuki cyrkowej dla dzieci „Hop ku przygodzie”. Jednoosobowy spektakl o pozornie nieistotnych, a jednak niesamowitych drobiazgach, o tym jak zwykły patyk staje się magiczną różdżką, a zwykła czerwona kulka nie pozwala przestać się śmiać. Na przygodę trzeba być uważnym i otwartym. Jeżeli nie dostrzeżemy jej w odpowiednim momencie, ucieknie i jak królik schowa się do swojej nory. Jedna z takich przygód czai się tuż za rogiem. Kamil Żongler zaprasza do swojego świata wirujących w powietrzu piłek, obręczy i maczug. Zobaczymy, dokąd zaprowadzi naszego bohatera jego psotny czerwony nosek i co może ukrywać się za z pozoru zwykłymi rzeczami. Jednoosobowy performing dla dzieci – mądry, magiczny przekazujący dobre wartości. Oparty na motywie wolności, miłości i ogólnie pojmowanego dobra. Stworzony w sposób zrozumiały zarówno dla dorosłych opiekunów jak i najmłodszych dzieci.

5. „Bio-eko-logiczne warsztaty” – to zajęcia edukacyjne podejmujące temat ekologii dla dzieci (od 4 lat) i ich opiekunów, których celem będzie rozwijanie u najmłodszych i wzmacnianie u ich opiekunów, świadomości, wrażliwości i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska oraz wyrabianie zdrowych nawyków od najmłodszych lat. W trakcie zajęć animatorzy wraz z uczestnikami posadzą do zużytych słoików i puszek 150 sztuk sadzonek warzywnych (m.in. pomidorków koktajlowych i sałaty), które następnie będzie można zabrać do domu i wyhodować na parapecie lub balkonie.

Organizatorzy:

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Prezydent Miasta Szczecin
Dom Kultury „13 Muz”
Stowarzyszenie SZOK – Szczecińska Offensywa Kulturalna

(informacja ze strony wydarzenia)

Zapisz się na newsletter bloga!
Bądź zawsze na bieżąco i uzyskaj dostęp do ekstra treści!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera oraz informacji o nowościach i usługach Miasta Atrakcji. Szczegóły przetwarzania danych znajdziesz tutaj.

Szczegóły

Data:
2 czerwca 2019
Czas:
15:00 - 20:15
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/342589986440100/

Miejsce

Łasztownia
ul. Tadeusza Apolinarego Wendy
Szczecin,
+ Google Map