• To event minęło.

Wystawa o PRL – otwarcie

1 maja - 12:00

Serwus!
Otwarcie wystawy retrospektywnej, uroczyste przecięcie wstęgi nastąpi 1 maja 2019 (niech się święci!) o godzinie 12.00. Miejsce: kamienica PCK – al. Wojska Polskiego 63 (wejście od al. Piłsudskiego), III piętro.

To prywatna wystawa, przede wszystkim bonus do tematycznej trasy spacerowej. Wiadomo wszak, że spacer krzepi. Pokazana jest przeciętność – codzienność. Siedem (!) mikro stref – nawiązań na 18 m2: przedpokój, łazienka, duży pokój, pokój dziecięco-młodzieżowy, rozrywka, handel-rzemiosło, gabinet prominenta. Schematy z mieszkań, biur, sklepowych półek. Wizualne impulsy. Starszym dla pobudzenia pamięci, postępowej młodzieży dla edukacji, wywołania zdziwienia. Cel: jak najwięcej przedmiotów szczecińskich.

Wystawa nie będzie stale otwarta od-do, lecz udostępniana podczas spaceru „Szczecin szlakiem PRL” i być może otwierana kilka razy w miesiącu dla pozostałych chętnych.

To jest wystawa na skalę moich możliwości.

Ideowością, wiedzą, działaniem – pomnażamy dorobek Szczecina!

Uwaga! Nieodpłatny spacer z wejściem na wystawę – raz w miesiącu (sobota), od maja do września.

—————————-
Dodatek informacyjny:
1) Od 2008 r. odwiedzam stare zakłady usługowe (projekt Usługi Dla Ludności) i początkowo skłaniałam się ku muzeum rzemiosła. Kiedy jednak od kilku lat zaczęłam uprawiać zbieractwo przedmiotów z okresu PRL i kiedy w końcu ruszyłam w miasto trasą pachnącą paprykarzem i Panią Walewską – intencję zmodyfikowałam. Uczestnikom spaceru oznajmiam, że jest on w trybie wesołym, ale trzeba pamiętać o posępnym komunizmie, wymierzonym przeciwko podstawowym prawom człowieka, upodlającym go. Deficyt wszystkiego, spiętrzenie egzystencjalnych problemów.
2) Perypetie lokalowe sprawiły, że zamiast muzeum w większej przestrzeni jest wystawa w jednym pokoju.
3) „Idę po coś z PRL” – zapowiadałam, wpasowując się w napięty rodzinny i zawodowy grafik. Odwiedziłam zakłady pracy, mieszkania, piwnice. Kupowałam, otrzymywałam. Wszystkim Darczyńcom dziękuję ogromnie. Za zaufanie, że zadbam godnie o ich pamiątki rodzinne, ale też te wyszperane z kontenerów, wiat śmietnikowych. Mam nadzieję, że będziecie mieli przyjemność w wypatrzeniu na wystawie podarowanych mi skarbów.

Do zobaczenia na szlaku,
Justyna Machnik, kaowiec

Zdjęcie: tablica z jadłospisem z Baru „Turysta”. Dzięki uprzejmości Właścicieli została dodana dziwna potrawa. 😉

Kamienica PCK