XXIV Flis Odrzański im. Elżbiety Marszałek

11 lipca - 12:00 - 15:00

XXIV Finał Flisu Odrzańskiego w Szczecinie
W najbliższą sobotę (11 lipca) na Łasztowni zacumują dwa galery Flisu Odrzańskiego, a także wodniacy płynący do Szczecina łodziami, żaglówkami i motorówkami. Skromniejszy niż zwykle, ale równie widowiskowy. Parada zwieńczy blisko 500-kilometrową trasę, która rozpoczęła się w miniony weekend w miejscowości Uraz na Dolnym Śląsku. W tym roku Flis Odrzański nosi imię słynnej „Blue Lady” Elżbiety Marszałek. Po drodze jego uczestnicy zatrzymują się w różnych nadodrzańskich miasteczkach i wsiach.
– Jesteśmy przekonani, że w Szczecinie podczas parady jednostek Flisu będziemy mogli zaprezentować sztafetę flag wszystkich miejscowości nadodrzańskich – mówi Elżbieta Marszałek, organizatorka Flisu Odrzańskiego.
Uczestnicy Flisu Odrzańskiego od lat przemierzają Odrę by podkreślić jej wielkie znaczenie zarówno w przeszłości jak i dziś. Tradycja ta ma pokazać różne formy rekreacji na wodzie. Flis jest też promocją ekologii i podkreśleniem ważnej roli tej drugiej co do długości rzeki w Polsce. To prawdopodobniej jedyne takie wydarzenie w Europie. Oprócz dobrej zabawy jego uczestnikom przyświeca szlachetny cel: ożywić ruch na rzece i przekonać ludzi o jej gigantycznym potencjale turystycznym i gospodarczym.
– Ze względu na pandemię musieliśmy zrezygnować ze spłynięcia do Szczecina tratwą. Nie ma tego złego, w tej chwili jest wysoka woda i byłoby niezwykle trudno płynąć tratwą. Fajnie, że udało się wypłynąć dwoma galerami płaskodennymi, drewnianymi, które kończą swój żywot w Szczecinie. To też taka metafora, że coś się zaczyna, a coś kończy. Wzięliśmy dwa wraki, doprowadziliśmy je do porządku i płyniemy do Szczecina – mówi Mieczysław Pawelski, retman flisacki z Ulanowa pod Sanem.
.
PROGRAM WYDARZENIA:
– parada jednostek
– cumowanie na Łasztowni
– godz. 12.00 – zbiórka na „Skwerze Kapitanów”
– godz. 13.00 – spotkanie z Flisakami w Sali Iluzjon w Starej Rzeźni
Szanowni Gospodarze miejscowości nadodrzańskich!
Historia związana z organizacją Flisów Odrzańskich przez Ligę Morską i Rzeczną powoli dobiega końca. Dzisiaj po 23 latach flisowania rzeka ożyła. Powstały dzięki waszym staraniom przystanie, porty, promenady. Powstał także Polski Cech Flisaków, Szkutników i Sterników, który utworzyli flisacy Flisów Odrzańskich i miłośnicy żeglowania po Odrze. To wprost rewelacyjne wydarzenie. Przewodniczy mu Arkadiusz Drulis, szyper Flisów Odrzańskich i właściciel warsztatów szkutniczych koło Wrocławia. Funkcję Wiceprezesa pełni Retman Flisów Mieczysław Łabęcki z Ulanowa. Postanowili jako Cech podjąć trud organizacji tegorocznego Flisu Odrzańskiego 2020.
Jednostkami sztandarowymi będą 2 galary, którym towarzyszyć będą jachty i łodzie motorowe (w liczbie od 2 do 10).
Liczymy, że Gospodarze miejscowości nadodrzańskich i Stowarzyszenie na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, które patronuje Flisowi tradycyjnie, przyjmiecie w miarę możliwości flisaków na swoim terenie z zachowaniem przepisów dotyczących pandemii koronawirusa. Mamy nadzieję również na przekazanie uczestnikom Flisu flagi swojej miejscowości.
Jesteśmy przekonani, że w Szczecinie podczas parady jednostek Flisu będziemy mogli zaprezentować sztafetę flag wszystkich miejscowości nadodrzańskich.
Z flisackim pozdrowieniem,
Organizatorka Flisów