Żeglarskie pożegnanie lata

28 sierpnia - 30 sierpnia

Ponad dwadzieścia jednostek przypłynie do Szczecina w ostatni weekend sierpnia. Po obu stronach Odry zacumują nie tylko żaglowce czy oldtimery, ale też okręty Marynarki Wojennej RP. Spacerujący bulwarami będą mogli podziwiać m.in. Dar Młodzieży, Pogorię, Baltic Star, ORP Kormoran, ORP Ślązak i ORP Bolko.

Jednostki będą wpływały do Szczecina już w czwartek (27.08). Natomiast w piątek (28 sierpnia) około godz. 9.00 odbędzie się oficjalne powitanie przez zastępcę Prezydenta Szczecina Krzysztofa Soskę na Bulwarze Chrobrego. W tym roku ze względów sanitarnych zwiedzanie jednostek nie będzie możliwe.

Jednostki zacumują przy nabrzeżach:

Nabrzeże Wieleckie:Antica, Ark, Baltic Star, Bryza H, Olander, Bonawentura, Maria, Polonez

Nabrzeże Pasażerskie, Bulwar Chrobrego: Dar Młodzieży, ORP Ślązak, ORP Kormoran, ORP Bolko, Kattentrum, Victoria, Pogoria

NorthEast Marina: Dar Szczecina, Magnolia, Zryw, Urtica, Smuga Cienia

Nabrzeże Starówka: Strażak 24, Planeta, Pogoria

Dodatkowo z okazji obchodów 55-lecia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na Bulwarze Chrobrego, będzie można zobaczyć wystawę poświęconą historii Flotylli. Czterdzieści dwie tablice ukazują m.in. jej strukturę oraz działania. Wystawę będzie można oglądać od piątku (28.08) do niedzieli (30.08).

Swoje 40-lecie świętować będzie również żaglowiec Pogoria. To pierwsza tego typu jednostka zaprojektowana przez polskiego konstruktora statków – inż. Zygmunta Chorenia. Pogoria przez lata stanowiła pierwowzór dla kilku podobnych jednostek. Powstała dzięki inicjatywie i staraniom kpt. Krzysztofa Baranowskiego. Żaglowiec zwodowano 20 stycznia 1980 roku w ówczesnej Gdańskiej Stoczni im. Lenina.

Serdecznie zapraszamy w piątek (28.08) na powitanie:

Daru Młodzieży – godz. 9.00

ORP Ślązak, ORP Kormoran, ORP Bolko – od godz. 9.30

Naszymi gośćmi od wielu lat są jednostki Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. – Strażak 24 oraz Urzędu Morskiego w Szczecinie – Planeta.

Start:
28 sierpnia