dla dzieci, spotkania, Szczecin

Spotkania

Zapraszam Was serdecznie do spotkania z Panią Anną Rocławską – współorganizatorką warsztatów dla dzieci w Empiku w Galerii Kaskada. 

Miasto Atrakcji: Skąd pomysł na tego rodzaju warsztaty? Czy widzi Pani zapotrzebowanie takiej tematyki wśród dzieci? Drugie warsztaty, 25 lipca, mają dość trudny temat.

Anna Rocławska: Chcemy, aby nasze warsztaty plastyczne pobudzały ciekawość świata, rozwijały pasje, kreatywność dzieci i ich zainteresowanie otaczającą je rzeczywistością, w tym także kulturą i sztuką. Naszym celem jest propagowanie kultury i docieranie z jej dobrami do szerokiego grona odbiorców. W Empiku oferujemy unikalne produkty, nie tylko książki z różnych dziedzin, ale także, płyty, filmy, gry i oczywiście ciekawe artykuły kreatywne.

Zapotrzebowanie na tego typu zajęcia jest tak duże, jak potrzeby samych dzieci – ich chęć do zabawy, nauki i tworzenia. To one są dla nas najważniejsze i chcemy stworzyć dla nich przestrzeń, w której będą mogły swobodnie działać.

Zajęcia zaplanowane na 25 lipca zatytułowaliśmy: „Uczymy się rozmawiać”. Będą to wyjątkowe warsztaty, tym razem nie plastyczne. Chcemy pokazać dzieciom, jak mogą sobie radzić z trudnymi emocjami, których doświadczają oraz sposobu w jaki mogą o nich mówić i je wyrażać. Warsztaty przeprowadzone zostaną w oparciu o książkę Barbary Brylińskiej „Nasze przedszkole. Janek lubi się chwalić” (Wydawnictwo Wilga), a poprowadzi je Pani Małgorzata Narożna – członkini stowarzyszenia polskiej sekcji  IBBY, pasjonatka książek dla dzieci i młodzieży oraz liderka czytania Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom”.

M.A.: Co dzieci będą robić na warsztatach? A może to niespodzianka?

A.R.: Przede wszystkim, dzieci będą dobrze się bawić. Staramy się rozbudzić w nich ciekawość i radość, jaką daje wyrażanie samego siebie i tworzenie czegoś nowego. Dla każdych zajęć, we współpracy z plastykami, przygotujemy ciekawe scenariusze, jednak jeśli dziecko zdecyduje, że chce spróbować zrobić coś inaczej – „po swojemu”, absolutnie mu w tym nie przeszkadzamy. Cieszą nas sytuacje, kiedy z przygotowanych szablonów, dzieci w jakiś magiczny sposób, tworzą własne unikalne przedmioty.

Staramy się dać im jak najbardziej sprzyjającą przestrzeń i pomagać, ale niczego nie narzucać.

M.A.: Co jest najtrudniejsze w pracy z dziećmi? Bo niektóre warsztaty są dla dzieci już od 4. roku życia, więc pewnie będzie duża rozpiętość wieku?

A.R.: Wszystko jest kwestią odpowiedniego przygotowania i nastawienia. Pracując z małymi dziećmi przykładamy dużą uwagę do pomocy w różnych technicznych aspektach, np. wycinaniu. Taka praca sprawia nam ogromną satysfakcję i przyjemność.

M.A.: Łatwiej prowadzić zajęcia dla dzieci czy dla dorosłych? 

A.R.: Trudno mi porównać warsztaty dla dzieci i te dla dorosłych, to są dwie różne sprawy.  Dzieci są bardzo wymagającymi odbiorcami. Staramy się dawać im jak najwięcej uwagi i pomocy, nie nudząc ich przy tym i niczego z góry nie narzucając. Możliwość pracy z nimi daje nam ogromną satysfakcję. Możemy się od nich wiele nauczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o nieszablonowe podejście i kreatywność.

M.A.: Co zyskają dzieci po warsztatach? Oprócz dobrego humoru i uśmiechu oczywiście 🙂

A.R.: Mamy nadzieję, że zyskują bardzo wiele. Oczywiście mają na własność samodzielnie wykonany przez siebie przedmiot: pocztówkę, szkatułkę, czy figurkę. Chcemy także rozbudzać ich ciekawość, zachęcać do samodzielnego wymyślania kolejnych, plastycznych projektów, które będą mogły realizować, czy to z nami na następnych warsztatach, w domu z rodzicami, w szkole lub przedszkolu. Staramy się aby nasze zajęcia były dla dzieci ciekawą przygodą i dobrą zabawą, miejscem, w którym wspólnie mogą próbować i poznawać nowe rzeczy.

M.A.: Czy dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach razem ze swoimi rodzicami?

A.R.: Tak, serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców do współuczestnictwa w warsztatach organizowanych przez Empik. Rodzice będą mogli poznać nowe sposoby na wspólne spędzanie czasu wraz z dziećmi oraz  możliwości jakie niosą ze sobą dostępne dziś artykuły kreatywne Jest to także wspaniała okazja do tego, aby wspólnie coś stworzyć, razem obmyślić i przygotować własny projekt – takie zabawy jeszcze bardziej zbliżają rodziców i dzieci.

M.A.: Czy w przyszłości planują Państwo kolejne warsztaty? Może Pani uchylić rąbka tajemnicy?

A.R.: Oczywiście planujemy kolejne warsztaty. Zależy nam na stworzeniu stałej i atrakcyjnej oferty skierowanej do wszystkich Szczecinian.

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę dużo satysfakcji ze spotkań z dziećmi!

A Was zapraszam na warsztaty. Szczegóły znajdziecie w kalendarzu.

Zapisz się na newsletter bloga!
Bądź zawsze na bieżąco i uzyskaj dostęp do ekstra treści!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera oraz informacji o nowościach i usługach Miasta Atrakcji. Szczegóły przetwarzania danych znajdziesz tutaj.
Please follow and like us: