aktualności, dla dzieci, Szczecin, wydarzenia

Szczecin Film Festival ’20 – gratka dla kinomaniaków

Szczecin Film Festival rusza już 21 października. To szansa na zobaczenie prawie 50 produkcji z kilkunastu krajów i uczestniczenie w prawie 40 wydarzeniach towarzyszących, projekcjach oraz spotkaniach z twórcami. Szczecin Film Festival to także SEFF MINI – filmowe wydarzenia dla najmłodszych widzów.

Gośćmi festiwalu będą polskie reżyserki – Agnieszka Holland i Kinga Dębska, a także Michał Sobociński i Marcin Borchardt.

Z uwagi na pandemię SEFF’20 odbywa się częściowo online. Wydarzenia, w realu, odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Szczegółowe informacje, info o biletach i zaproszeniach na www.szczecinfilmfestival.com

PROGRAM SEFF MINI:

21 – 26.10

Przestrzeń miejska

Gotowi do lotu?

Wyjdź na spacer, by zdobyć niecodzienną mapę wysp Szczecina!

To propozycja dla osób i rodzin, które cenią sobie spacery po uroczych zakątkach naszego miasta. Tym razem proponujemy wyjść z domu i udać się na samodzielny (lub w gronie rodziny/przyjaciół) spacer – nagrodą będzie niecodzienna mapa archipelagu wysp Szczecina!

Będziesz mógł/mogła ją pokolorować i rozwiązać quiz wiedzy z nią związany. Z mapy dowiesz się o przyrodniczych i historycznych skarbach, jakie znajdują się na wyspach naszego miasta, a następnie możesz odwiedzić je w dowolnym czasie.

Warsztaty poprowadzi Marek Szymański, pomysłodawca zajęć pod nazwą „Gotowi do lotu”, jednego z projektów edukacyjnych z wykorzystaniem mini dronów oraz założyciel grupy Roundnet Szczecin popularyzującej grę Roundnet. Wydarzenie w realu z zachowaniem zaleceń ministra zdrowia.

22.10 godz. 11.00

I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, aleja Piastów 12

Warsztaty z zakresu nowych mediów

Celem warsztatu jest pokazanie, jak film może być narzędziem opowiedzenia o ważnych sprawach świata. W zaledwie kilkanaście minut w filmie można przedstawić temat głębiej, atrakcyjniej i ciekawiej niż tylko o nim opowiadając. Autorzy filmów mają ponad siedmioletnie doświadczenie w tworzeniu dokumentów filmowych z działań związanych z ochroną środowiska. W 2015 odbyła się premiera ich dokumentu „Wielka Zielona Ściana. Afryka-Afryce”, Film otrzymał Anioła Pokoju na Festiwalu Filmowym w Monaco. Filmy prezentowane podczas warsztatu opowiadają o projektach zalesiania na terenie Afryki i Włoch. Warsztat zamknięty dla I LO w Szczecinie przy zachowaniu reżimu sanitarnego poprowadzą twórcy filmów Małgorzata Frymus i Łukasz Nyks.

24.10 godz. 10.00

Galeria Tworzę się, plac Żołnierza Polskiego 2

Warsztaty animacji poklatkowej

W ramach spotkań warsztatowych wykorzystamy przestrzeń wystawy „Raj na ziemi” jako scenografię do stworzenia krótkich filmów, przedstawiających wizję niedalekiej przyszłości. Tematem przewodnim będzie jeden z palących problemów XXI wieku – odpady. Uczestnicy warsztatów stworzą wizję świata tonącego w śmieciach i plastiku. Przy pomocy animacji poklatkowej powołają do życia śmieciowe potwory, które wyewoluowały z odpadów. Stwory żywią się plastikiem i świetnie sobie radzą w coraz bardziej zaśmieconym świecie. Jest ich coraz więcej. Pojawiają się kolejne gatunki, które… No właśnie. Ciąg dalszy dopiszą uczestnicy warsztatów. Wydarzenie otwarte w realu z zachowaniem zaleceń ministra zdrowia.

25.10 godz. 10.00

Bajkoterapia

Podczas październikowej bajkoterapii dzięki animacji oraz pełnometrażowej fabule przyjrzymy się naszym emocjom i ocenom innych, jakich dokonujemy na co dzień. Bez moralizatorstwa, używając bajkowej metafory, rozwiążemy problemy, przed jakimi może być postawiony w swym życiu młody widz. Pozytywne zakończenie pozwoli nam zrozumieć, że nie ma w życiu sytuacji bez wyjścia. Najmłodszych kinomanów zapraszamy na wycieczkę do lasu, gdzie wspólnie ze sprytną myszką zabawimy się w małych detektywów – pomocników szefa policji w głośnej sprawie znikających orzechów. Czy staniemy na wysokości zadania, czy nie okaże się, że oceniamy innych stereotypowo, z założenia nie dając im szansy? Nieco starszych pasjonatów X muzy zabieramy w podróż do dalekiej Laponii, gdzie wspólnie z 12-letni Niilasem wyruszymy na spotkanie z jego mamą, odkrywać będziemy jego korzenie i przeżywać podróż naszego życia!

Szczegółowy program dla całego Festiwalu dostępny jest na stronie: